Den 17. april 2025 er det 50 år siden, at Danmarks Jernbanemuseum åbnede i Odense
I år fejrer vi vores 50-års jubilæum med et helt særligt program fyldt med oplevelser for hele familien. Jubilæumsåret skydes i gang den 5. april med filmvisningen i samarbejde med OFFSpring. Den 11. april inviterer vi til åbning af vores jubilæumsudstilling, hvor I kan dykke ned i 50 års historie, gense modelbanen fra Københavns Hovedbanegård og prøve MY 1112-simulatoren. Den 17. april markerer vi selve jubilæumsdagen med entrépriser som i 1975, fødselsdagskage, buskørsel og sjove aktiviteter for både børn og voksne.
Sommerens højdepunkt bliver jubilæumsweekenden den 14.-15. juni, hvor vi fremviser sjældne lokomotiver og vogne, herunder det ikoniske tog Sølvpilen og lokomotiverne MZ 1401 og P 931. I september hylder vi den orange traktor fra Olsen Banden på sporet med en ny særudstilling og inviterer til åbningen af vores nye magasin i Marslev, hvor I får en unik mulighed for at opleve en del af museets store samling bag kulisserne.
I efteråret kan I opleve både en spændende aften, når Clement Kjersgaard sætter scenen for en inspirerende samtale om togrejser i Europa, og et foredrag med Jakob Stegelmann i november.
Vi glæder os til at fejre året sammen med jer og byde på en række mindeværdige oplevelser.